Po páté hodině aneb Po páté odpoledne

Bývalá OBUV, Tylova 508/4, Kutná Hora

Otevřeno od 1. do 10. září, 17:00 - 21:00. 

Po páté hodině aneb Po páté odpoledne je umělecký projekt, v rámci kterého místní občané sdíleji své volnočasové aktivity. Projekt reaguje na pokles veřejného života a otevírá hranice mezi soukromým a společným. Vytváří dočasnou instalaci, která poskytuje prostor pro trávení volného času a komunitní aktivity.
Projekt byl realizován v 2022 roce.

After 5 pm is an art project in which local citizens share their leisure activities and it responds to the decline of public life, opens up the boundaries between the private and the communal. The project creates temporary installation which offers a space for leisure and common activities.
The project was realized in 2022. 

KURÁTORKY / CURATORS Lianne Mol & Yael Sherill
IDEA A VEDENÍ PROJEKTU / INITIATOR AND PROJECT MANAGER Ewa Zembok
COMMUNITY MANAGER Radka Zahradníková
SCÉNOGRAFIE A DESIGN / SCENOGRAPHY and DESIGN Jana Hauskrechtová
FOTOGRAF / PHOTOGRAPHY Ondřej Soukup
GRAFIKA / GRAPHIC Marek Šmidrkal
ÚČASTNÍCI / PARTICIPANTS Jana Kuželová, Lenka Penkalová, Vítek Piskač, Aleš Rezler, Tomáš Vidlák

FACEBOOK    KATALOG_CATALOGUE

Jana Kuželová

Když už je toho moc, tak si čtu.

When it's too much, I read.

Lenka Penkalová

Jednou jsem se ráno posadila ke stolu a začala psát. Po chvíli jsem si řekla: Dělám to už půl hodiny, je čas si dát kafe. Když jsem se podívala na hodinky, zjistila jsem, že uplynuly čtyři hodiny. Přesně tohle se mi stává, když trénuji kaligrafii.

Calligraphy helps me escape from everyday stress. I work three to four days a week as a journalist, and I have three kids. Calligraphy is like meditation for me, because it's repetitive. I'm an amateur, I will never be a professional, and I don't want to be a professional. I just like the process of writing, it's very relaxing to me.

Vítek Piskač

Když tančím, vnímám jen ten moment. Žádné myšlenky okolo, užívám si propojení s lidmi. Občas, než vyjdu na parket, jsem ještě trochu nervózní, ale s okamžikem prvních kroků všechno napětí opadne.

When I dance, it's like purely being in the moment. No thoughts. Just enjoying the connection with my dance partner. Even if I show up on the dance floor stressed, the moment I take the first step, it's gone. 

Aleš Rezler

Kdybych měl ty peníze, co jsem do kapely do hraní a toho všeho investoval, šly by za to pořídit asi dvě auta. Nejen jedno. Ale když jsem kupoval naposled něco z výbavy říkal sem si, mám si koupit auto nebo tohle? A co myslíte? Řekl jsem si, neblbni, auto ti shnije a vyhodíš ho.

If I took all the money that I've spent on music equipment, I could buy two cars. Not one, two. The last time I bought new gear, I considered whether I should save up for a car instead. But then I told myself: "Don't be silly. The car will rot, and you'll throw it away!".

Tomáš Vidlák

V Česku jsou dva způsoby, jak se hraje foosball: jdeš do hospody na pivo a u toho si zahraješ fotbálek, nebo jdeš do hospody si zahrát fotbálek a u toho si dáš pivo. Rád bych, aby existoval jen ten druhý způsob a k němu se přidal nový: jdeš do sportovního klubu a hraním foosballu sportuješ.

There are two ways of looking at table football in the Czech Republic: you go to the pub to drink beer and play table football, or you go to the pub to play table football and drink beer. My wish is that the first one would no longer exist and create a new one: you go to the sport club to play table football.

PO PÁTÉ ODPOLEDNE / AFTER 5 PM, for English scroll down / vynáší na světlo naše soukromé záliby a z dílen, garáží či obýváků je přesouvá do veřejného prostoru. Po dvou a půl letech, kdy vládl domácí život, si projekt klade za cíl dočasně aktivovat město Kutná Hora k oslavě volnočasových aktivit jako prostoru pro společné zážitky. Reaguje zároveň na pokles života města, zejména v jeho centru, otevírá hranice mezi soukromým a veřejným.
Dočasná instalace, umístěna do bývalého obuvnictví, společně s dalšími uměleckými intervencemi ve veřejném prostoru, zasahuje do komerční sféry tím, co je soukromé. Od 1. do 10. září se prodejna otevírá, když ostatní obchody zavírají. Zde si pět účastníků prostřednictvím společných aktivit, jako je čtení knih, stolní fotbal, koncerty, workshopy kaligrafie, tančírna a lekce tance, vzájemně vyměňují své dovednosti, odborné znalosti a pobláznění volného času. Prostor je zároveň otevřený pro sdílení svých aktivit všem občanům a kolemjdoucím.

Projekt iniciovala produkční platforma Rekultur ve spolupráci s Divadelním Festivalem Kutná Hora. Kurátorem projektu je berlínská agentura Curatiorial Collective for Public Art, jež se zaměřuje na konceptualizaci a produkci umění ve veřejném prostoru.


Projekt vznikl za podpory Česko-německého fondu budoucnosti, Státního fondu kultury ČR, Středočeského kraje, Kreativ-Transfer a Divadla X10.


AFTER 5 PM

When we bring private life into the public realm, does public life emerge?

After 5 pm takes the private out of back rooms, garages and living rooms. Responding to the decline of public life that is experienced locally, this participatory public art project temporarily installs a performative space for community activities into the city center, in which five inhabitants of Kutna Hora share what they do in their free time.

From the 1st until the 10th of September, After 5 pm opens up shop at Tylova 508/4, when other stores close for the day. Occupying a deserted storefront and billboard spaces, it intervenes in the realm of the commercial with communality. For ten days, the people of Kutna Hora get to try out what it would be like if there were a more active public life in their city. Through collective activities such as book readings, table football games, concerts, calligraphy workshops and dancing lessons, they exchange their skills, expertise and leisure time crazes with each other.
Following two and a half years in which domestic life prevailed, After 5 pm aims to temporarily activate the city center of Kutna Hora in celebration of hobbies and pastime activities as a space for shared experience.

After 5 pm is initiated by the production platform Rekultur in cooperation with the Kutna Hora Performing Arts Festival, and curated by the Curatorial Collective for Public Art, an agency for the conceptualisation, production and representation of public art based in Berlin.

The project is funded by the German-Czech Future Fund, State Culture Fund, Central Bohemian Region and Kreativ-Transfer, and co-produced by Theater X10 in Prague.