Zastávka Evropa

Dokumentární divadelní inscenace, která vznikla v koprodukci běloruské skupiny Social Theatre Lab, nezávislé produkční platformy Rekultur a Divadla X10. 

TEXT Anastasia Relitova
REŽIE Valiantsina Maroz
DRAMATURGIE Kacia Chekatouskaya, Ondřej Novotný
VÝPRAVA Lucie Pangrácová
HUDBA Jindřich Čížek
GRAFIKA Nastya Stalmahova
PRODUCENT Ewa Zembok (produkční platforma Rekultur)
PROJEKTOVÝ MANAŽER Hanna Kazakova
HRAJÍ Jan Bárta, Volha Karalionak, Hanna Sabaleuskaya, Khrystyna Valovik, Kostiantyn Zhyrov.

Premiéra 26.9.2023, reprízy 27.9, 15.11 a 16.11. Vždy v Divadle X10, ul. Charvátova 10/39, Praha 1. Vstupenky: pay as you can 150Kč, 250Kč, 500Kč, k zakoupení přes stránky Divadla X10

Dokumentární inscenace Zastávka Evropa vychází z vyprávění Bělorusů a Ukrajinců, kteří mají osobní zkušenost s emigrací a útěkem před válkou. Srpnová revoluce v Bělorusku v roce 2020, která vyvolala bezprecedentní vlnu represí, donutila statisíce aktivních občanů opustit svou vlast, aby se vyhnuli pronásledování ze strany Lukašenkova režimu. Po ruském vpádu na Ukrajinu 24. února 2022 miliony lidí, převážně žen a dětí, nuceně opustily své domovy, aby
unikly neúnavnému ostřelování a bombardování.


Zastávka Evropa zkoumá hluboké proměny, kterými jednotlivci v důsledku bouřlivých běloruských a ukrajinských událostí prošli, jakým způsobem přeskládali své osobní hodnoty, jak došlo k probuzení a formování národní identity a jak se vyrovnávají s problémy, které se objevily při snaze přijmout podmínky cizího prostředí. Cílem inscenace je také prozkoumat, jak se proměňuje dynamika vztahů mezi Ukrajinci, Bělorusy a Rusy. Je možné obnovit dialog a porozumění? Mohou se rodiny rozdělené diametrálně odlišnými postoji znovu spojit? A jak vnímají příliv uprchlíků Češi?

Social Theatre Lab existuje od roku 2017 a klade si za cíl upozornit na společensky významná, traumatická a podceňovaná témata a problémy běloruské společnosti. Pod vedením režisérky Valiantsiny Maroz produkuje dokumentární inscenace a scénická čtení vlastních her a her současných autorů. STL také spolupracuje s původně běloruským divadlem, momentálně sídlícím v Londýně, HUNCHtheatre, se kterým v listopadu 2018 uskutečnili první společný projekt — sérii akcí "Meyerhold. Případ 2.0.". Social Theatre Lab se aktivně zapojilo do protestů po zfalšovaných volbách v 2020 roce, většina jeho členů se nachází v exilu.


Projekt vznikl za finanční podpory Evropské Unie (Národní plán obnovy MK), Hlavního města Prahy, Státního fondu kultury ČR, Nadaci život umělce a byl podpořen evropskými programy Culture Moves Europe a EU4Culture.